Your search results

Važnost energetskog certifikata za nekretnine

Posted by diagram on 16 kolovoza, 2024
0

 

3d house with energy ratings Važnost energetskog certifikata za nekretnine

 

 

 

Energetska učinkovitost, a time i energetski certifikat, ključno je pitanje za svakog agenta za nekretnine i vlasnika. Ovaj dokument ne igra samo birokratsku ulogu, već nudi vrijedne informacije za kupce i prodavatelje nekretnina.

 

 

Što je energetski certifikat?

 

Energetski certifikat je službeni dokument koji procjenjuje energetsku učinkovitost zgrade. Izrađuju ga ovlaštene osobe za energetsko certificiranje i sadrži detaljne informacije o energetskoj učinkovitosti i energetskom razredu zgrade. Dokument pomaže bolje razumjeti i optimizirati potrošnju energije i pripadajuće troškove. Energetski certifikat vrijedi 10 godina i sadrži opće informacije o cijeloj zgradi kao što su energetski razred, rok valjanosti certifikata, podaci o termotehničkim sustavima, energetske potrebe zgrade, podatke o korištenju obnovljivih izvora energije, prijedlog mjera te detaljnije informacije o sadržaju energetskog certifikata.

Energetski certifikat sadrži opsežne podatke o energetskoj učinkovitosti zgrade. To uključuje:

  • Energetski pregled zgrade;
  • Izračuni specifične godišnje potrebe toplinske energije za grijanje i hlađenje;
  • Podatke o godišnjoj primarnoj energiji i godišnjim emisijama CO2;
  • Određivanje energetskog razreda zgrade.

Ovi podaci nisu važni samo za vlasnike, već i za potencijalne kupce ili najmoprimce koji žele procijeniti potrošnju energije i povezane troškove.

 

1. Energetski razredi i njihova važnost

Energetski razred zgrade predstavlja indikator energetskih svojstava zgrade. Energetska svojstva stambene zgrade izražavaju se preko godišnje potrebne toplinske energije za grijanje za referentne klimatske podatke po jedinici korisne površine zgrade, dok se za nestambene zgrade iskazuje pomoću relativne vrijednosti godišnje potrebne toplinske energije za grijanje. Stambene i nestambene zgrade svrstavaju se u osam energetskih razreda prema energetskoj ljestvici od A+ do G, gdje A+ označava energetski najpovoljniji, a G energetski najnepovoljniji razred.

 

2. Izrada energetskog certifikata

Proces izrade energetskog certifikata uključuje nekoliko koraka:

  1. Inspekcija zgrade: Ovlaštene osobe za energetsko certificiranje provode detaljnu inspekciju zgrade kako bi prikupili sve relevantne podatke.
  2. Analiza podataka: Prikupljeni podaci analiziraju potrošnju i troškove svih oblika energije, energenata i vode za razdoblje od tri prethodne kalendarske godine, kako bi se izračunala specifična energetska potreba zgrade.
  3. Izrada izvješća: Na temelju rezultata analize izrađuje se energetski certifikat i određuje energetski razred zgrade te zaključak s preporukama provedbe ekonomski opravdanih mjera za poboljšanje energetske učinkovitosti zgrade.
 

3. Energetski audit i mjere za poboljšanje

Energetski audit važan je dio izrade energetskog certifikata. Uključuje procjenu termičkih svojstava ovojnice zgrade, sustava grijanja i hlađenja, sustava za opskrbu toplom vodom te ventilacijskih i klimatizacijskih sustava. Na temelju rezultata audita mogu se predložiti mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti koje su ekonomski opravdane i ekološki korisne.

 

4. Zakonske obveze

Vlasnici su zakonski obvezni predočiti energetski certifikat kada žele prodati ili iznajmiti zgradu. Energetski certifikat mora se predočiti potencijalnom kupcu ili najmoprimcu kako bi se osigurala transparentnost i omogućilo donošenje informirane odluke.

 

5. Izuzeća od obveze energetskog certifikata

Postoje neka izuzeća kada energetski certifikat nije potreban, kao što su:

  • Zgrade koje se koriste manje od četiri mjeseca godišnje
  • Samostojeće zgrade s ukupnom korisnom površinom manjom od 50 m²
  • Privremene zgrade s rokom uporabe manje od dvije godine, industrijska postrojenja, radionice i nestambene poljoprivredne zgrade s niskom energetskom potrebom
  • Zgrade koje se koriste za održavanje vjerskih obreda ili aktivnosti

 

Novi objekti vs. postojeće zgrade

Za nove zgrade energetski se certifikat izrađuje na temelju podataka iz projektne dokumentacije i izvedenih građevinskih radova te pisanih izjava izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja zgrada i, konačno, na temelju pregleda zgrade te završnog izvješća nadzornog inženjera. Energetsko certificiranje za postojeće zgrade započinje energetskim pregledom zgrade, potrebnim izračunom godišnjih potreba energije za grijanje i hlađenje te isporučene energije, izračunom godišnje primarne energije i emisije CO2 te određivanje energetskog razreda.

 

Zakonske obveze i izuzeća

Energetski certifikat potreban je za gotovo sve zgrade koje se prodaju, iznajmljuju ili daju u zakup. Vlasnik mora predočiti energetski certifikat prije prodaje, iznajmljivanja ili davanja u zakup te navesti energetski razred u oglasima.

 

Energetski certifikat neophodan je alat za procjenu energetske učinkovitosti nekretnina. Nudi vrijedne informacije i doprinosi transparentnosti na tržištu nekretnina. Kupci i prodavatelji jednako imaju koristi od detaljnih podataka i mogućnosti boljeg razumijevanja i optimizacije energetske učinkovitosti i povezanih troškova. Agenti za nekretnine trebaju svojim klijentima objasniti važnost energetskog certifikata i pomoći im u pribavljanju ovog važnog dokumenta.

 

 

 

ČESTO POSTAVLJANA PITANJA

Što je svrha energetskog certifikata?

Energetski certifikat služi za procjenu i transparentno prikazivanje energetske učinkovitosti zgrade. Pomaže kupcima i najmoprimcima da bolje procijene potrošnju energije i povezane troškove nekretnine.

Tko je obvezan imati energetski certifikat?

Vlasnici zgrada, odnosno njezina posebnog dijela koje se prodaju ili iznajmljuju zakonski su obvezni predočiti energetski certifikat. To vrijedi i za stambene i za nestambene zgrade.

Koje informacije sadrži energetski certifikat?

Energetski certifikat sadrži detaljne informacije o energetskoj potrebi, energetskom razredu, emisijama CO2 i učinkovitosti energetskih sustava zgrade. Također se predlažu mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti.

Koliko dugo vrijedi energetski certifikat?

Energetski certifikat vrijedi deset godina. Nakon toga mora se obnoviti kako bi i dalje pružao važeće i ažurirane informacije o energetskoj učinkovitosti zgrade.

Koje su prednosti dobrog energetskog razreda?

Dobar energetski razred znači niže operativne troškove i ekološku prihvatljivost. Također može povećati vrijednost nekretnine i olakšati prodajni proces.

Dizajnirao Freepik

 

Compare Listings